wtorek, 21 marca 2017

Dziś pierwszy dzień wiosny!!!

Ludzie na całym świecie z chęcią żegnają ponurą zimę i cieszą się nadejściem wiosny. Zwyczaj ten obchodzony do dziś w całej Polsce nazywany jest topieniem lub paleniem kukły słomianej zwanej Marzanną, Moreną, Śmiercią, Śmiercichą. Marzanna jest wyobrażeniem i symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła a jej niszczenie symbolizuje jej koniec, rodzenie się nowego życia, magicznym przywoływaniem wiosny.
Ludzie zmęczeni zimą, nie chcąc dłużej czekać na przybycie wiosny starają się ją przywołać topiąc kukłę Marzanny. Obrzęd topienia zazwyczaj odbywa się 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, bądź po prostu w jeden z dni przedwiośnia, kiedy to śnieg już topnieje, a na świecie pojawiają się pierwsze kwiaty.

Ciekawe jak będzie wyglądać tegoroczna Marzanna.Dowiemy się juz w sobotę... 
A poniżej kilka wspomnieniowych fotek z poprzednich lat 

Image may contain: 4 people, people standing and childImage may contain: 1 person, on stage and outdoorImage may contain: 3 people, people standing, grass, shoes, tree, child, sky, outdoor and natureImage may contain: one or more people, people sitting and indoorImage may contain: 2 people, people standing, child, tree, grass, plant, outdoor and nature

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza